7 Takipçi | 11 Takip
Kategorilerim

El Sanatları-Dekorasyon

Gitmek İstediğim Yerler

Benim Tarzım

Diğer İçeriklerim (191)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (7)
07 07 2012

Origami (Kağıt Katlama)Sanatı

Origami (Kağıt Katlama)Sanatı |  görsel 1

Origami, Japonca bir kelime olup, “katlanmış kâğıt” anlamına gelir. Japonca’da “ori” katlama, “kami” kağıt demektir.

Origami, kâğıdı yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturma sanatıdır. Kare şeklindeki kağıtlardan çeşitli objeler oluşturulur. Başta kuş, hayvan, çiçek, kutu gibi gelenksel motifler olmak üzere dünyada var olan herşeyi origami olarak şekillendirmek mümkündür.

Origami “klasik origami” ve “parçalı origami” olmak üzere iki çeşittir.

Klasik origami genellikle tek parça kağıttan yapılır. Çok fazla olmasa da iki veya üç parçanın kullanıldığı klasik origamiyle çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılır.

“Modüler origami” olarak da adlandırılan “parçalı origami” birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur ve hayvan veya eşya gibi somut figürlerden çok , üç boyutlu geometrik figürler yapılmasında kullanılır. Parça sayısında bir sınır olmayan parçalı origami tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir.

Origamide genel olarak kare şeklinde kâğıt kullanılsa da kâğıdın şeklinde bir sınırlama yoktur.

Origamideki modellerlerin çoğu TEMEL FORMLAR diye adlandırılan şekillerden yola çıkılarak yapılmaktadır. 

Bunların başlıcaları BOHÇA,İKİLİ ÜÇGEN, UÇURTMA, BALIK, İKİLİ KARE, KUŞ, KURBAĞA, KAPI, ÇİFT TEKNELİ GEMİ (KATAMARAN), DESEN, RÜZGAR GÜLÜ ve MASA dır.Çocuk Seviyesi


Başlangış Seviyesi

Orta Seviye


İleri Seviye Profesyonel Seviye


Origaminin kendine has bir dili de vardır.
Origami yapılırken verilen diyagramlarda kullanılan işaretlerin ifade ettiği anlamlar tüm dünyada aynıdır. Böylece hangi dilde olursa olsun bir diyagramla karşılaştığımızda onu kolayca anlayabiliriz. Bu da origaminin evrenselliğini gösterir.


ORİGAMİNİN ÇOCUK GELİŞİMİ VE MATEMATİK

3-6 Yaş Dönemi Origami
Bebeğiniz artık kocaman oldu! Üç – altı yaş dönemi arasında, onu büyütürken gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmek istiyorsanız bu bölümümüzü okumanızda sonsuz fayda var....... 

KAĞIT KATLAMANIN BAZI MATEMATİKSEL YÖNLERİ 
Origami belki de geometriyi en çok en çok kullanan sanattır. Başarılı bir origami çalışması geometi ve üç boyutlu düşünme yeteneğinin üst seviyede olmasını gerektirir.

Kağıt katlarken, doğal olarak bir çok geometrik şekil ve kavram ortaya çıkar. Bunlardan bazıları şunlardır: Kare, Dikdörtgen, Dik Üçgen, Köşegen, Orta Nokta, Kiriş, Alan, Yamuk, Orta Dikme, Pisagor Teoremi , Geometri ve Cebir ile ilgili kavramlar... 

Bu geometrik şekil ve kavramlar bizlerin şekiller arasındaki ilişkileri kavramamıza yardımcı olur. 


Alıntı

1229
0
0
Yorum Yaz
Forum Güncel Forum